Få de viktigste nyhetene
i innboksen!
Abonnér på Kampanjes nyhetsbrev
PREMIUM
Den siste tiden har vært konkurrert om oppdraget med å produsere TV-bransjens store prisutdeling «Gullruten». Nå er det klart at programmet, som har vært et fast innslag på TV 2 helt siden 1998, skal produseres av The Oslo Company de neste to årene.
Som Kampanje tidligere har skrevet konkurrerte The Oslo Company med blant andre Monster, Fabelaktiv og Monday.
Dermed blir det også et gjensyn med Gullruten for TV-produsent og The Oslo Company-partner, Trond Kvernstrøm. Kvernstrøm var i mange også TV-direktør i TV 2.
- Gullruten er et av de viktigste samlingspunktene vi har i norsk TV-bransje, og vi er stolte over å få være med på å gi arrangementet en ny drakt, i samarbeid med vår kommersielle partner Pullman. Bergen, Mediedagene og Gullruten gir en fantastisk ramme for å samle hele bransjen på tvers av kanaler og selskaper. Vi gleder oss stort til å ta fatt på oppgaven, sier Kvernstrøm i The Oslo Company.
Den nye avtalen er ifølge TV 2 «et utvidet samarbeid mellom de nasjonale kringkasterne» som er NRK, Warner Bros. Discovery, Viaplay og VGTV.
Men den største nyheten ligger nok i at TV 2 pakker ned i Grieghallen og flytter hele festen til kulturhuset Verftet.
- Grieghallen har vært et fantastisk hjem for «Gullruten» i alle år, og vi er svært takknemlige for samarbeidet. Nå er tiden moden for å fornye seg. Flyttingen til Verftet gir oss muligheten til å tenke nytt rundt Gullruten både som TV-opplevelse, og som arrangement for bransjen og avslutning på Mediedagene, sier programredaktør i TV 2, Trygve Rønningen.
- Er det ikke en fare for at det blir både færre publikum og mindre glamorøst Gullruten-show på Verftet?
- Jeg er sikker på at The Oslo Company kommer til å lage en flott TV-fest fra Verftet, sier Rønningen.
Prosjektleder i Grieghallen, Endre Roti, har tidligere sagt til Kampanje at det vil være synd dersom «Gullruten» velger å flytte fra Bergens storstue.
- Vi har lyst til at «Gullruten» skal være hos oss, men jeg skjønner samtidig at det er et behov for fornyelse og at man ser på andre løsninger. Men vi ønsker absolutt å ha Gullruten hos oss, sier Roti til Kampanje.
Bergen-patriotene kan imidlertid puste lettet ut. Selv om TV 2 flytter fra Grieghallen blir altså TV-festen værende i Bergen.
- Det har vært viktig for TV 2 at Gullruten blir i Bergen, sier Rønningen.
TV 2 og The Oslo Company lover videre «en betydelig fornyelse av hele arrangementet» og takker sine nye partnere som eiendomsselskapet EGD og Sparebanken Norges Agenda Vestlandet.
- Jeg vil benytte anledningen til å takke de andre kringkasterne, og ikke minst næringslivet i Bergen for det engasjementet de har vist for å få dette til. Gjennom dette samarbeid et styrkes både Nordiske Mediedager og «Gullruten», og vi får samtidig mulighet til å lage «Gullruten» i ny drakt. Uten deres bidrag hadde vi ikke fått dette til, sier Rønningen.
- Utover å tenke nytt hvorfor må dere flytte Gullruten fra Grieghallen til Verfet?
- Både Grieghallen og Verftet er gode arenaer for Gullruten, så vi måtte ikke flytte. Men vi måtte finne en ny måte å finansiere prosjektet på, siden Gullruten er et stort spleiselag. Her har Agenda Vestlandet og EGD vært avgjørende, sammen med de andre kringkasterne. Nå har vi sikret en solid økonomisk forankring, samtidig som vi kan få til en fornyelse.
Trygve Rønningen ønsker ikke å opplyse om hva budsjettet for Gullruten nå ligger på, men Kampanje har tidligere skrevet at produksjonen har hatt et finansieringsramme fra kringkasterne på rundt seks millioner kroner før sponsorsalg på noen millioner kroner.
Med nye partnere på plass, er det mye som tyder på at budsjettene har endret seg.
- Vi går ikke ut med detaljer rundt budsjett og kostnader, men det jeg kan si er at de tallene Kampanje opererer med ikke er de korrekte, sier Rønningen.