Abonnér på Kampanjes nyhetsbrev
Ved à klikke på "Abonner" godtar du vår personvernerklæring
Mediebyråforeningen er klare med en statusrapport for årets syv første måneder. Den viser en vekst på to prosent i mediebyråenes reklamekjøp, tilsvarende 100 millioner kroner mer enn på samme tid i fjor.
Men foreningen forventer en sterkere vekst i de resterende fem månedene.
– En ekstra nyhet er at vi lanserer vår egen prognose. Dette gir oss for første gang et samlet bilde av hvordan vi tror året vil utvikle seg, og dette er vi glade for å kunne dele med markedet. Prognosen tilsier at vi skal lande på en oppgang på 3,5 prosent totalt på året, sier Camilla Gåre, daglig leder i Mediebyråforeningen.
Prognosen er utviklet av foreningen selv og bygger på tall fra mediebyrågrupperingene Dentsu, Omnicom Media Group og WPP Media.
- Ved utgangen av første halvår lå veksten på 4 prosent. At vi nå ser 2 prosent vekst, tyder på en mindre justering, sannsynligvis grunnet periodisering. Samlet sett fremstår utviklingen som stabil. Mediebyråforeningens prognose tilsier at året som helhet vil ende noe høyere enn det vi har sett så langt, sier Harald Eide-Fredriksen, forhandlingsdirektør i Dentsu.
Han mener det ligger an til å bli en aktiv høst med flere store kampanjer og lanseringer på trappene.
- I fjor startet høsten sterkt, men avslutningen ble svakere – i år håper vi på en jevnere utvikling.