Abonnér på Kampanjes nyhetsbrev
Ved à klikke på "Abonner" godtar du vår personvernerklæring
Denne uken går Ruter på lufta med en av sine største reklamekampanjer på lang tid. Med humørfylt retorikk og glimt i øyet skal kollektivselskapet overbevise flere «fleksibilister» til å la bilen stå. Selskapet definerer målgruppen som folk som oftest velger bilen til å løse hverdagens transportbehov, men som likevel har et godt øye til kollektivt.
- Disse menneskene er det mange av i Stor-Oslo, og vi ser et stort potensial, forretningsmessig og miljømessig, dersom vi klarer å få målgruppa til bytte ut bilen med kollektivt bare noen få ganger per måned, sier Eivind Christiansen, direktør for marked- og forretningsutvikling i Ruter.
Det er reklamebyrået Anorak som står bak arbeidet og de har lagt til grunn omfattende analyser og undersøkelser, blant annet kartlegging knyttet til kategoriinngangsporter, drivere og pre-testing av hvilke budskap og virkemidler som resonnerer best i målgruppa.
- Det meste som har en virkning, har ofte også en bivirkning. Vel vitende om at fleksibilistene kjører en del bil, og dermed vil kunne kjenne seg igjen i bilens ufordelaktige sider, føler vi oss trygge på både gjenkjennelse og humring på egne vegne når vi nå lanserer «Uheldige bilvirkninger», sier Lisa Andersen som er ansvarlig for kampanjen hos Ruter.
Resultatet har blitt en serie av filmer og radiospotter som tar for seg «uheldige bilvirkninger» av å velge bilen.
- Enkelt sagt er strategien å sette fingeren på bilens mange ulemper med bruk av humor og gjenkjennelige situasjoner, fremfor å peke finger til bilistene, sier Bjørn Erling Solberg, rådgiver hos Anorak.
- Vi tror at selv den mest ihugga bilentusiasten vil nikke anerkjennende til uheldige bilvirkninger, sier kreativt team, Magnus Høgberg Hansen og Pål Høyer-Andreassen.
Kampanjen består av film, radio, kontekstuelle utendørsløsninger og digitale bannere - og et partnerskap med Schibsted, som har resultert iblant annet strategiske plasseringer på Vink og Pent.no.