Slutt for Metropol

Det er kroken på døren for lokal-tv-kanalen Metropol og selskapet NYTV Oslo. Kanalen innstiller i dag driften etter at selskapet lenge har jobbet med en omstrukturering i Metropols eierforhold. Nå går veien til skifteretten for administrerende direktør Jan Erik Pedersen (bildet).

Publisert Sist oppdatert
Allerede 4. januar i år skrev Kampanje at Metropol kjempet for livet – og at det var svært vanskelig å få investorene til å gå videre på satsingen. Både TV 2 og Clear Channel Norway skal ha fått tilbud om å kjøpe kanalen. Begge svarte nei.

11. januar skrev vi at administrerende direktør Jan Erik Pedersen i Metropol jaktet på ulike regionaviser som mulige eiere, men verken Bergens Tidende eller Adresseavisen vurderte det som aktuelt å gå inn som eiere i Metropol.

7. februar meldte Dagens Næringsliv at Metropol hadde lagt alle egenproduksjoner på is og samtidig opphevet kontraktene med kanalens programledere.

For hver dag som har gått har ungdomskanalen Metropol og selskapet bak storbykanalen, NYTV Oslo, nærmet seg skifteretten. I dag ble det klart at arbeidet med å finne noen som kan ta over den synkende skuta ikke har ført frem, og Metropol må innstille driften.

– NYTV Oslo ASA arbeidet ut fra at en kapitaltilførsel på 20 til 30 millioner kroner ville sikre videre drift av kanalen. Selskapet forhandlet over lang tid med finansielle og strategiske investorer uten å lykkes. De siste månedene ble det ført forhandlinger med TV 2, men tidspunktet viste seg å være ugunstig. Forhandlingene førte derfor ikke frem, sier styreformann i NYTV Oslo ASA, Jon H. Pran, i en pressemelding.

Selv ikke forsøket på å kjøre kostnadene ned på et minimumsnivå kunne hindre at kanalen måtte ta den tunge veien ned til skifteretten. Nå blir det altså stans for tv-kanalen.

– Det er meget trist at vi ikke klarte dette, spesielt på vegne av de ansatte som virkelig har stått på for å utvikle konseptet. Metropol har opparbeidet seg en lojal seerskare, som sikkert vil savne kanalens programtilbud. Det er også beklagelig i forhold til de investorene og leverandørene som har trodd på selskapet, sier Pran.

Powered by Labrador CMS