Tror på en dobling av søkemotor-reklame

Nordma tror markedet for søkemotormarkedsføring vil doble seg de neste fire årene. I kroner og øre vil det si 1,6 milliarder kroner.

Publisert Sist oppdatert

Søkemotormarkedsføring forventes å vokse sterkt de neste årene. Ifølge Nordma vil denne kanalen, målt i investert markedsføringskrone, øke fra dagens 800 millioner kroner til over det dobbelte innen 2012.

- Dette har mange årsaker, og den viktigste årsaken ligger i at effekten av søkemotormarkedsføring er særdeles målbar. Det er vel ingen bransje som ikke merker finanskrisen på en eller annen måte? Mange av oss som driver med markedsføring konstaterer resignert at markedsføring plutselig blir fritt vilt i budsjettdiskusjonene. Og de av oss som orker, børster støv av gamle argumenter for hvorfor dette er feil sted å spare. Da er det ekstra interessant at det finnes kanaler som er mer målbare enn andre, sier Gunnar A. Swensen, daglig leder i Norsk Direkte Markedsførings Forening (NORDMA) i en melding.

Nordma viser til tall fra en ny undersøkelse fra Jupiter Research hentet inn på oppdrag av Search Engine Marketing Professional Organization (SEMPO), den internasjonale bransjeorganisasjonen for søkemotormarkedsføring, og ser man Norden under ett forventes en økning fra 300 millioner europ til over 700 millioner euro i 2012 målt i investert markedsførings-euro.

- Det er naturlig å se Norden under ett i denne sammenheng. Noe av det vi har felles i Norden, er evnen til å snu oss relativt raskt når vi ser muligheter. Men markedet må fremdeles betegnes som umodent. Det er mange som kaster seg over søkemotormarkedsføringsmulighetene uten å kjenne nok til hvordan disse skal utnyttes på best mulig måte. Og søkemotorselskapene selv, har vært raske til å øke prisene for å få mest mulig ut av et voksende marked, sier John Brenne, norsk representant for SEMPO, og daglig leder i WebCertain.

Powered by Labrador CMS