Abonnér på Kampanjes nyhetsbrev
Ved à klikke på "Abonner" godtar du vår personvernerklæring
Den stadige diskusjonen om sammenhengen mellom utviklingen i avisenes lesertall og opplagstall, som raste for fullt for to år siden, har blusset opp igjen i Kampanje etter offentliggjøringen av de siste opplagstallene i begynnelsen av forrige uke. Nå lover Mediebedriftenes Landsforening en ny og forbedret lesertallsundersøkelse fra neste år.
Les mer: Reagerer kraftig på avistall
- I dag er Avisundersøkelsen endel av TNS Gallups undersøkelse Forbruker & Media. Vi har satt Avisundersøkelsen, som eies av Mediebedriftenes Landsforening, ut på anbud. Hvem som får anbudet skal være avklart i slutten av februar eller begynnelsen av mars, sier fagsjef for avis, Helge Holbæk-Hanssen, i Mediebedriftenes Landsforening til Kampanje.
Allerede nå er det klart at TNS Gallup har fått konkurranse.
- Analyseinstituttene Zapera Norway og Opinion har gått sammen om å levere et anbud. I tillegg har TNS Gallup levert anbud på undersøkelsen.
- Vi forhandler med en av partene nå, men det betyr ikke at vi er i mål med å avgjøre hvem som får tilslaget, sier Holbæk-Hanssen.
Da diskusjonen raste som verst om lesertallene for to år siden endte debatten med at det ble satt ned et utvalg med blant andre Mediebedriftenes Interesseorganisasjon og Anfo i utvalget.
Utvalget har endt ut med endel forslag til forbedringer.
Les mer: - Forstår at folk ikke skjønner lesertall
- Foruten pris har vi stilt noen krav til forbedringer. Vi ønsker hyppigere rapportering av lesertall som vil være et behov for blant andre løssalgsavisene. Det igjen påvirker utvalgsstørrelsen. I samarbeid med Mediebedriftenes Interesseorganisasjon og Anfo vil vi også ha en undersøkelse som beregner sannsynligheten for å nå et publikum i forhold til muligheten de har for å se et budskap. Dette er viktig blant annet i forhold til plasseringen av annonser, og det vil gi oss en form for valutamål, sier Helge Holbæk-Hanssen.