Vil ha fotball med TV 2 på laget

Med TV 2-sjef Kåre Valebrokk i styrelederstolen håper radiosjef Jan Erik Pedersen (bildet) i Kanal 24 at han har en joker på hånden i kampen om radiorettighetene til norsk fotball. – Mulighetene våre er ikke dårligere når vi har med TV 2, for å si det sånn, sier Pedersen til Kampanje.

Publisert Sist oppdatert
I går ble det klart at styret i TV 2 i praksis innsatte TV 2-sjef Kåre Valebrokk i styreldervervet i Kanal 24, og samtidig ble det varslet at TV 2 ville forsterke engasjementet sitt i radiokanalen hvor de eier 49 prosent av aksjene.

Det kan være gode nyheter for radiosjef Jan Erik Pedersen, som drømmer om å sikre seg radiorettighetene til norsk fotball i kamp med P4 og NRK. Pedersen mener nemlig at rettighetsområdet er et område hvor Kanal 24 kan hente ut større synergier med TV 2, og TV 2-sjef Kåre Valebrokk sikret seg som kjent nylig hoveddelen av medierettighetene til norsk fotball de neste årene for én milliard kroner.

– Vi synes det er positivt at TV 2 er fornøyd med utviklingen i Kanal 24 og at de ønsker å forsterke sitt engasjement i kanalen. Vi jobber kontinuerlig med synergier mot TV 2-systemet, og dette vil bli lettere med Kåre Valebrokk som styreformann, sier Pedersen til Kampanje.

– Hvor kan dere hente ut synergier?

– Det går på promotering og reklame, tilgang til nettverk av korrespondenter og programrettigheter av ymse slag, sier Kanal 24-sjefen.

– Hvilke rettigheter snakker vi om?

– Det er nærliggende å tenke fotball, men det dukker hele tiden opp ulik rettighetsproblemtikk. Vi kan også tenke oss samarbeid om for eksempel Idol og Nordic Music Awards.

– Har dere lagt inn bud på radiorettighetene til norsk fotball?

– Jeg vil ikke kommentere om vi har lagt inn bud, men mulighetene våre er ikke dårligere når vi har med TV 2, for å si det sånn, sier Pedersen.

Både Valebrokk og tidligere styreleder i Kanal 24, Per Axel Koch, avviser at skiftet av styreleder er et steg på veien mot full eierkontroll for TV 2 i Kanal 24, men radiosjef Jan Erik Pedersen ser likevel frem til en tettere integrasjon med sin hovedaksjonær.

– Det betyr ikke at det blir mer TV 2 på Kanal 24, det er viktig å huske på at det er radio vi skal lage. Men TV 2 er et konsern med betydelige ressurser og bred kompetanse, som det blir lettere å utnytte nå.

– Er dette første steg på veien mot at TV 2 overtar hele Kanal 24?

– Det må du spørre Valebrokk om. Vi opplever at de flagger en ytterligere satsing på Kanal 24 og at de ser at vi har god driv og er inne i en positiv utvikling. Det viktigste signalet vi har fått er at styret og eierne er fornøyd med utviklingen, og så får vi forholde oss til den eierkabalen vi til en hver tid har. Men vi sier vel implesitt at det er positivt å ha TV 2 med den kompetansen de besitter på eiersiden. TV 2 er en organisasjon som i sum besitter fryktelig mye kunnskap om å drive kringkasting, sier Pedersen.

Powered by Labrador CMS