Avventende norske OL-sponsorer

Sponsorene til Norges Idrettsforbund og Olympiatoppen følger utviklingen rundt lekene i Bejing nøye. – Det er ikke unormalt med politiske diskusjoner rundt et OL, sier IF.

Publisert Sist oppdatert

Det politiske presset på OL-arrangør Kina øker for hver dag. Urolighetene i Tibet og demonstrasjonene under tenningen av OL-ilden har dominert nyhetsbildet de siste dagene.

Les også: Bejing-OL kan gi sponsorsmell

- Vi følger utviklingen og forholder oss til hvordan partnerne våre håndterer det, sier informasjonsdirektør Rune Kibsgaard Sjøhelle i Nordea.

Ventet spørsmålet
Bankkonsernet er en av hovedsponsorene for idrettsforbundene og de olympiske komiteene i Norge, Danmark, Sverige og Finland. Sammen med selskaper som Tine, SAS, Adecco, Dagbladet, P4, Addidas, og IF Skadeforsikring er bankens navn knyttet tett til både utøvere og idrettsorganisasjoner.

- Vi registrerer det som skjer og det er ikke uventet at spørsmålet om vår rolle kommer opp, sier informasjonsdirektør Jack Frostad i IF.

Forsikringsselskapet er både en av norsk idretts største sponsorer og forretningspartner, blant annet som forsikringsselskap for utøverne.

- Vi tar kommentarene og utspillene som har kommet fra politikere og idretten til etterretning. Det er ikke unormalt at det er politiske diskusjoner rundt et mesterskap og vi er opptatt av menneskerettigheter, men vi går ikke av og på som sponsor. Dette er en langsiktig avtale, sier Frostad.

Ikke sponsorenes OL
OL skiller seg fra øvrige mesterskap ved at det er reklamefritt. Det er bare lekenes store internasjonale sponsorer som får vise sine logoer i forbindelse med mesterskapet. All øvrig reklame er forbudt og utøverne får ikke bære klær med sponsormerker.

- For utøverne er OL en stor hendelse, men for sponsorer er det lite attraktivt som profileringsarena, sier DnB Nors sponsorsjef Jakob Lund.

Den internasjonale olympiske komitee har fått krass kritikk fra flere hold fordi organisasjonen ikke vil ta opp Kinas brudd på menneskerettighetene i forbindelse med OL. IOC har svart at organisasjonen ikke kan blande seg inn i det politiske.

Powered by Labrador CMS