Nordmenn samler Medie-Danmark

Publisert Sist oppdatert

Berlingske med Lisbeth Knudsen i spissen er det første mediekonsernet i Danmark som utfordrer Google med den norske annonseløsningen Open AdExchange.

- Vi er den første medievirksomheten som går inn i denne virksomheten, og vi gjør det fordi vi vi gjerne vil kapitalisere på vårt innhold og fordi vi ser en utvikling i annonsemarkedet der det det er et behov for kontekstuell markedsføring, sier Knudsen til Kampanje.

Tidligere i dag kunne Kampanje om en storstilt satsing i markedet for kontekstuell markedføring basert på en norsk-utviklet teknologi. Den nye annonseplattformen heter Open AdExchange.

Les også: Norsk Google-jakt i Danmark

- Vi har kjørt en test noen uker i Danmark som har vært vellykket og fungert og derfor tror vi på denne løsningen, sier sjefen i Berlingske.

For ikke lenge siden ble det lansert et tilsvarende produkt i Norge under navnet MyAd med store norske mediekonsern A-pressen (Mediehuset Digital), ABC Startsiden, Dagens Næringsliv, Egmont Serieforlaget, Hjemmet Mortensen og Mediehuset Nettavisen på eiersiden.

I den nye norske modellen ligger det også en åpning for de danske mediekonsernene å komme inn på eiersiden.

- Det ligger i modellen. Vi har en mulighet til å utnytte dette gjennom et eierskap, sier hun. .

- Hvor store inntekter kan Berlingske regne med å få fra Open AdExchange?

- Jeg vil ikke være konkret her, men annonseringen i søkemarkedet er i kraftig vekst og det er for å få bedre kontroll selv over dette markedet vi nå går inn i det, sier Knudsen.

- Får vi nå en nordisk kamp om den beste løsningen i dette markedet?

- Det kan man ikke utelukke, sier Knudsen.

Powered by Labrador CMS