PREMIUM

Seksjonsleder: Tobis Judin i Datatilsynet bekymrer seg over Schibsteds nye løsning.

Datatilsynet reagerer på Schibsted-grep: - Svært bekymret

Datatilsynet skal ha bedt Schibsted om å vente med deres nye annonsevalg.

Publisert

Tirsdag formiddag skrev Kampanje at Schibsted lanserer «Schibsted annonsevalg». Dette gir brukerne to valgmuligheter: Gi samtykke til bruk av data til personaliserte annonser eller betal for å slippe.

Tidligere har Meta gitt brukere av Facebook et lignende valg, noe selskapet har fått kritikk for.

Kampanje har vært i kontakt med seksjonssjef i Datatilsynet, Tobias Judin, som bekymrer seg over Schibsteds annonsegrep.

- Vi er redd for at personvern skal bli forbeholdt de rike. Mange kan føle seg tvunget til å samtykke. Hva er det igjen av personvernet hvis alle nettsider og apper kan ta denne typen grep? spør Judin.

- Vi er svært bekymret for utviklingen og kommer til å følge opp dette, legger han til.

Han forklarer at det europeiske personvernrådet er på vei til å lage veiledning om «samtykke eller betal»-modeller, siden denne typen modeller kan være ulovlig.

- Vi har tidligere bedt Schibsted vente til veiledningen er klar, sier Judin.

- Spørsmålet er om et samtykke er gyldig når du må enten samtykke eller betale - mer - penger – er dette et helt frivillig valg?, spør Judin.

«Schibsted annonsevalg» innføres i løpet av våren i år, og både abonnenter og ikke-abonnenter må betale hvis de ikke vil dele data. For abonnenter vil det koste 39 kroner i måneden å bruke Schibsteds medier uten å dele data, mens det vil koste 49 kroner for ikke-abonnenter.

Powered by Labrador CMS