PREMIUM

Prosjektansvarlig for Fremtidens nyhetsoppdrag i NRK, Helje Solberg.

Lanserer ny NRK-strategi - skal hente flere korrespondenter

Nå varsler prosjektet «Fremtidens Nyhetsoppdrag» nye satsinger, styrket utenriksdekning og umiddelbar oppstart av strategiske initiativer.

Publisert Sist oppdatert

Tirsdag presenterte prosjektleder for «Fremtidens Nyhetsoppdrag» i NRK, Helje Solberg, sammen med flere NRK-direktører arbeidet så langt med den nye strategiske retningen til NRK Nyheter. Solberg var tidligere nyhetsdirektør i NRK.

Prosjektet «Fremtidens Nyhetsoppdrag» undersøker helheten i NRKs nyhetsoppdrag og ser på hvordan NRKs oppdrag kan løses bedre i fremtiden.

I en e-post som tirsdag gikk ut til alle medarbeidere i NRK Nyheter trekker prosjektgruppen frem flere langsiktige mål, og prosjektgruppen har skapt en visjon for NRK Nyheter som heter «Et troverdig førstevalg».

- Den uttrykker kjernen i vårt oppdrag: å gi befolkningen faktabasert, etterrettelig og uavhengig journalistikk. Vi skal være den nyhetsaktøren folk foretrekker og har tillit til, i et stadig mer automatisert og fragmentert medielandskap, skriver Solberg i e-posten og fortsetter:

- Tillit er vår viktigste kapital og fremste konkurransefortrinn, bygd gjennom troverdighet, kvalitet, relevans og et mangfold av perspektiver, skriver den tidligere nyhetsdirektøren. 

- Starter umiddelbart

Prosjektgruppen i «Fremtidens Nyhetsoppdrag» har satt følgende fem langsiktige mål:

  • Skape morgendagens medievaner gjennom fornyelse av journalistikken og utvikling av nye måter å nå publikum på.
  • Være tettere på, blant annet ved å styrke tilstedeværelsen i hele landet og internasjonalt, samt satse mer på undersøkende og konstruktiv journalistikk.
  • Være først med fakta, best på forklaring, og gi publikum både rask nyhetsdekning og dypere forståelse av hva som skjer og hvorfor.
  • Skape nye fellesskap der ulike perspektiver kan møtes og utfordre hverandre, både digitalt og fysisk.
  • Bygge et nyhetslag for fremtiden, med en organisasjon som er rigget for endring, læring og effektiv ressursbruk

Solberg sier NRK allerede har definert strategiske initiativ som skal gjennomføres de neste to årene. 

- Disse handler blant annet om breaking og overvåking, sterke fagsatsinger, konstruktiv journalistikk, møteplasser, radikal innovasjon og utvikling av nyhetsprofiler. Initiativene skal gjennomføres på tvers av innholdsslinjene og teknologi, og dette arbeidet starter umiddelbart, står det i e-posten.

Vil ha flere korrespondenter

I arbeidet med å styrke tilstedeværelsen internasjonalt, skal NRK styrke sin korrespondentstab med seks til åtte nye korrespondenter.

- Journalistisk nærvær ute i verden har sjelden vært viktigere enn nå. I en tid preget av geopolitisk uro og globale endringer må NRK være til stede der det skjer. Som allmennkringkaster har vi et særlig ansvar for å gi publikum en bred, uavhengig og troverdig utenriksdekning, sier Solberg til Kampanje. 

- Ved å styrke vår journalistiske tilstedeværelse internasjonalt, styrker vi også evnen til å forstå de kreftene og utviklingstrekkene som former verden – og dermed også våre liv, verdier og samfunn.

- Vil bli færre over tid

Ifølge e-posten går prosjektet  «Fremtidens Nyhetsoppdrag» inn i fase to «der målet er å utvikle fremtidsrettet og helhetlige nyhetsprosesser/arbeidsflyter og mer effektiv ressursbruk på tvers av NRK», skriver prosjektgruppen.

For å nå dette målet foreslår prosjektgruppen at NRK Nyheter frigjør ressurser til å gjennomføre den strategiske retningen, og at NRK Nyheter sikrer effektiv drift og videre utvikling, samtidig som NRK Nyheter må levere mer innenfor strammere økonomiske rammer og med færre ansatte.

- Hvor mange færre skal levere NRKs nyhetstilbud?

-  Det som ble formidlet før jul er at NRK skal redusere med 150 årsverk de neste to årene. Dette har sammenheng med det NRK har kommunisert tidligere om at vi vil bli færre over tid, og den videre tilpasningen til fremtidige rammer. Reduksjonen vil skje i form av naturlig avgang, sier Solberg. 

I e-posten kommer det også frem at et forslag til overordnet organisering av NRK Nyheter på tvers av NRK bli lagt frem til høsten.

Powered by Labrador CMS