PREMIUM

Så lenge den digitale veksten til NRK og TV 2 ikke er større, blir den faktiske tiden nordmenn bruker på de største norske TV-kanalene stadig mindre. Her de norske TV-toppene Vibeke Fürst Haugen og Olav Sandnes.

Nordmenn ser stadig mindre på norske TV-kanaler

Konkurransen fra de globale gigantene blir stadig tøffere, mener forskningsleder. 

Publisert

2025 ligger i bakspeilet og med det foreligger også tallene som viser hvordan vi nordmenn konsumerer TV. Tallene er ikke lystig lesning for de norske TV-kanalene som på ny bare må konstatere at nedgangen i seing på deres kanaler fortsetter samlet sett.

I 2025 så de norske TV-seerne i snitt 92 minutter med TV, ifølge TV-målingen til Kantar. Det var ned tre minutter daglig i snitt sammenlignet med 2024.

- Tiden brukt på lineær TV faller år for år, mens tiden brukt på de norske TV-selskapenes strømmetjenester øker. Samtidig lykkes ikke de norske TV-aktørene fullt ut med å flytte det tradisjonelle lineære publikumet over til egne strømmetjenester, sier forskningssjef i Kantar Media, Knut-Arne Futsæter, til Kampanje.

Knut-Arne Futsæter måler hvor mye vi ser på TV. Han er til daglig forskningsleder i Kantar Media.

For bryter en opp tallene i lineær TV-seing og digital seing ser vi at veksten digitalt på NRK og TV 2 og deres strømmetjenester, ikke er stor nok til å fange opp all nedgangen på seing «på gamlemåten.» I 2025 så vi fire minutter mindre på linær TV enn i 2024. Veksten digitalt var på drøye halvminuttet.

TV-sjefen i NRK, Jan Egil Ådland, mener fallet i linær seeing er «en naturlig utvikling.»

- Men bekymrer det?

- Så lenge vi ser vekst digitalt, velger jeg å ikke bekymre meg for det i dag. NRK er til for hele befolkningen, og det er en styrke at publikum kan se på vårt TV-innhold der de selv ønsker. For vår del ser vi at nedgangen i kringkastet seing flater ut, og at vi i 2025 vokser tilsvarende digitalt. Det er første gang på flere år vi klarer å holde totalbruken stabil, og det er en veldig god nyhet. Vi har et bredt og godt tilbud av innhold som publikum viser at de setter pris på, sier Ådland.

TV-sjef i NRK, Jan Egil ÅdlandFoto: Cornelius Poppe / NTB

Da Kampanje omtalte TV-målingen tidligere denne uken kom det frem at NRK holdt markedsandelen sin med over 40 prosent samtidig som det var en liten vekst i seing på strømmetjenesten NRK TV. TV 2 var for andre året på rad den største strømmetjenesten på målingen.

- Stadig tøffere konkurranse 

Men selv om det er lyspunkter i TV-tallene, er det også grunn til bekymring. Nedgangen i seing fortsetter år for år og går vi tilbake til 2020 har seingen på de største norske TV-kanalene som NRK og TV 2 falt fra 135 minutter daglig seing i snitt, eller med nesten tre kvarter.

Satt på spissen kan man si at nordmenn i dag konsumerer en episode mindre av en TV-serie eller en hel fotballomgang hver dag. Det viser de ferske TVOV-tallene fra Kantar Media for 2025. Forskningssjefen i Kantar, Knut-Arne Futsæter, sier dette har sammenheng med at TV-tilbudet i dag har breddet seg kraftig ut og i dag består av langt flere internasjonale strømmetjenester.

- Årsaken er en stadig tøffere konkurranse i et globalt strømmemarked, der norske aktører konkurrerer direkte med internasjonale selskaper med betydelige finansielle og innholdsmessige ressurser, sier han.

- Et verdensmesterskap 

I gamledager, og før strømmetjenestene kom på markedet, var det NRK, TV 2, TVNorge og TV3 som stod for 90 prosent av all seing på TV. I dag er det helt annerledes og Futsæter mener TV- og videomarkedet «i økende grad er preget av globalisering og fragmentering.»

- Der TV-markedet tidligere i stor grad kunne beskrives som et nasjonalt «norgesmesterskap», fremstår det i dag som et internasjonalt «verdensmesterskap», med aktører som Netflix og Amazon i ledende posisjoner. Dette forsterkes ytterligere av at nordmenn ligger i verdenstoppen når det gjelder betalingsvillighet for serier, sport og film. Hele 89 prosnet har minst én strømmetjeneste, og husholdningene har i gjennomsnitt fire abonnementer, sier Futsæter.

Hvor mye seing nordmenn legger igjen på de globale plattformene som Netflix, Prime og HBO Max er ikke godt å si og dette er tall TVOV ikke fanger godt nok opp. Futsæter mener uansett strømmingen på internasjonale tjenester er stor.

- I 2012 strømmet kun 27 prosent av befolkningen TV- og videoinnhod. I 2025 har andelen økt til rundt 75 prosent. I samme periode er den daglige dekningen for lineær TV redusert fra 81 prosent til om lag 50 prosent og utviklingen har vært tilnærmet lineær over tid og forventes å fortsette også i årene fremover, sier forskningslederen.

Powered by Labrador CMS