PREMIUM

Klaget inn: Det er ikke første gang utenriksdekningen til NRK er klaget inn til K-rådet. Sigurd Falkenberg Mikkelsen mener det å snakke i rådet er en god anledning til å gi utfyllende svar om hvordan de jobber og gi oppklarende svar.

NRKs utenrikssjef om Trump-klagene: - Mange misforståelser

- Vi har ikke kryssklippet eller manipulert Trumps tale, sier Sigurd Falkenberg Mikkelsen til Kampanje.

Publisert

Det har stormet rundt den britiske kringkasteren BBC den siste tiden. Toppsjefen Tim Davie gikk av, det samme gjorde Deborah Turness. Grunnen bak avskjedene skal være misvisende redigering av talen Donald Trump holdt før kongressen i Washington ble stormet i 2021.

Som følge av dette har også NRK gått gjennom lignende innslag. Utenrikssjef i NRK har bekreftet overfor VG at de har gjort endringer i et Supernytt-innslag fra januar 2023.

Etter at det ble klart at NRK gjør disse endringene har det kommet inn klager til NRK på Trump-tematikken.

Om lag 60 klager hadde kommet inn til Kringkastingsrådet og NRKs publikumsservice. Det meldte Kampanje torsdag.

Falkenberg Mikkelsen forklarer imidlertid at NRK ikke har gjort det samme som det BBC gjorde, nemlig å kryssklippe deler av Trumps tale.

- Det er mange misforståelser. Vi har for eksempel ikke gjort det samme som i BBC der forskjellige deler av talen er satt sammen slik at det lyder som et sammenhengende resonnement og oppfordring til vold, sier Falkenberg Mikkelsen til Kampanje.

Han fortsetter:

- Vi har ikke kryssklippet eller manipulert Trumps tale, men gjort en feil i klipping av talen til Trump i et Supernytt-innslag der vi burde tatt med et fullstendig sitat i første setning og markerte et enda tydeligere skille mellom de to sitatene.

Går fortsatt gjennom materiale

Til Kampanje forteller Falkenberg Mikkelsen at de fortsatt går gjennom Trump-stoff.

- Det er et veldig stort materiale. Det må jo være den mest siterte talen i moderne tid. Men vi regner med å ha en bedre oversikt over helgen, sier han.

- Hvordan jobber dere med dette - og er dette noe dere vil følge opp ytterligere?

- Det viktigste nå er å skaffe oss en så god oversikt som mulig. Vi har gjort det vi kan for å være åpne og transparente om hvordan vi gjør dette og hvordan vi vurderer situasjonen. Så er det alltid læringspunkter. Journalistikken er ikke feilfri. Men det må vi komme tilbake til når vi har bedre oversikt over totalbildet.

- Må se hva vi finner

Falkenberg Mikkelsen mener at de har gode rutiner i NRK om hvordan de løser samfunnsoppdraget de er satt til.

- Det skal vi fortsatt ha, og vi skal fortsatt være åpne om hvordan vi jobber og retter opp feil. Så må vi jo se hva vi finner før vi konkluderer om det er noe som skal endres, sier han.

Han mener det er viktig å ha i bakhodet at det foregår en langsiktig kamp mot redaktørstyrte medier i regi av Donald Trump, og de politiske kreftene som er allierte med hans bevegelse.

- Det er også et forsøk på omskriving av historien om det som skjedde 6. januar 2021, som var et angrep på det amerikanske demokratiet. Trumps tale var en del av det som skjedde den dagen. Men vi må gjøre det journalistiske håndverket vårt skikkelig, hver eneste dag, sier Falkenberg Mikkelsen.

Powered by Labrador CMS