Abonnér på Kampanjes nyhetsbrev
Ved à klikke på «Abonnér» godtar du vår personvernerklæring.
PREMIUM
Det ble solgt langt flere billetter til norske kinoer i september i år sammenlignet med i fjor.
Det skriver Film & Kino i en pressemelding onsdag morgen.
Film & Kino er bransje- og medlemsorganisasjon for kommunale og private kinoer.
Tallene deres viser at det ble solgt hele 765.069 kinobilletter i Norge i september mot 481.627 solgte billetter tilsvarende måned i fjor. Økningen er på 59 prosent sammenlignet med september i fjor.
De siste dagene og ukene er det også flere norske filmer som har utmerket seg. Sist helg var det premierehelg på Blücher og 95 878 har hittil sett filmen.
I tillegg har Joachim Triers Cannes-vinner, «Affeksjonsverdi» , også gjort det godt på norske kinoer. Filmen hadde permiere 12. september og har hittil blitt sett av 163.000 og ligger på sjetteplass blant de mest sette kinofilmene i Norge i år.
– «Affeksjonsverdi» vil med stor sannsynlighet i løpet av noen dager bli den mest sette norske filmen på kino hittil i år, sier administerende direktør i Film & Kino, Espen Lundberg Pedersen.
Han har tro på at 2025 blir enda bedre enn fjoråret for norske kinoer.
- Vi har sett en særdeles god inngang til fjerde kvartal – og vi har flere ferske filmer som mange nordmenn vil se. Ja, det er all grunn til at vi skal slå 2024 når det gjelder salg av kino-billetter, sier administrerende direktør Espen Lundberg Pedersen i bransjeorganisasjonen Film & Kino.
For etter årets ni måneder ligger billettsalget knepent foran fjoråret på samme tid. Det er nå solgt 5.494.514 billetter mot 5.432.439 ved samme tid i fjor.
I fjor ble det totalt solgt 8,2 millioner kinobilletter i Norge på helårsnivå.