PREMIUM

Gullvinnere: Try ble det mestvinnende byrået på årets Gulltaggen. I fjor som i år vant de tre gull, men tok til sammen flere medaljer.

Prisdryss for Try – stikker av med hele ni medaljer

GULLTAGGEN 2025: Try tar med seg soleklart flest medaljer hjem fra årets Gulltaggen. Til neste år håper de å se Morgenstern.

Publisert Sist oppdatert
Gull: Det første gullet Try hentet hjem var for Media - Kampanje med Strawberry.
Gull: Det første gullet Try hentet hjem var for Media - Kampanje med Strawberry.

Digital kreativitet ble torsdag kveld feiret da prisutdelingen Gulltaggen ble arrangert på Carls i Oslo torsdag kveld. For andre året på rad er det Kampanje som står bak arrangementet, som før ble avviklet av den tidligere bransjeorganisasjonen INMA.

Det byrået som i år drar hjem med mest metall i bagasjen fra årets prisutdeling er Try. De topper medaljestatistikken med til sammen ni medaljer. Tre av disse var gull, noe som var flere enn noe annet byrå.

- Er dere fornøyd med uttellingen?

- Vi er kjempefornøyde!, sier Egil Pay og Lars Joachim Grimstad i Try til Kampanje.

Forsvarer rollen som beste byrå

Med årets uttelling forsvarer Try toppen av medaljestatistikken fra i fjor. Også da stakk byrået av med flest medaljer da de hentet i land tre gull, ett sølv og én bronse. Det vil si at Try fikk fire flere medaljer i år.

- Hva er hemmeligheten bak det å forbedre det å være best?

- Vi har ikke noe godt svar på det, men i året 2025 må man ta det digitale på alvor. For oss er det viktigere enn noensinne å gjøre det bra på Gulltaggen, sier Pay.

- Det er veldig viktig å være til stede på de plattformene flesteparten av Norges befolkning er på, sier Grimstad.

- Og det ble hele tre gull. Hva kan man si om det?

- Vi hadde også flest nominasjoner, så da har man en drøm om å få med noen gull også. Vi er godt fornøyde med tre gull av 13 nominasjoner – og med tre forskjellige kunder, sier duoen.

Ønsker Morgenstern velkommen

I forrige uke ble Try slått på Byråprofil av Morgenstern etter å ha blitt kåret til Årets byrå hele 22 år på rad.

At Try fikk flere medaljer enn Morgenstern på Gulltaggen var imidlertid ingen overraskelse, all den tid Morgenstern ikke deltok.

- Morgenstern slo dere på byråprofil. Smaker det litt ekstra godt å være det mestvinnende byrået i dag da?

- Det er ekstra deilig å slå undenifra, sier Pay.

- Morgenstern droppet å sende inn bidrag. Skulle du gjerne sett at de deltok i Gulltaggen?

- Absolutt! Vi håper de lager noen fine digitale jobber neste år, sier Grimstad.

- Ønsker du dem velkommen til neste år?

- Ja, bli gjerne med. 

Vinnerjobbene

Try vant gull i kategoriene for jobbene «The Anycation Hotel» for Stordalen-kjeden Strawberry, for jobben «The Worn Once Dress» for Northern Playground og jobben «Amundsen» for merkevaren med samme navn.

Gullene ble vunnet i kategoriene «Media – Kampanje», «Innhold – Inluencermarkedsføring» og «Teknologi og design – Nettsider».

Med Amundsen: Try vant også Gull for Amundse for Nettsider i Teknologi og Design-kategorien.

Til sammen ble det delt ut gull, sølv og bronse i 10 kategorier.

I tillegg til disse tre gullene mottok Try to sølv og fire bronse.

- Hvordan skal dette feires?

- Dette er en veldig hyggelig kveld, men vi skal ferdigfeire i kveld. I morgen starter jobben med å lage gull for 2026, sier Girmstad og Pay.

Årets jury besto av juryleder Bendik Høibraaten fra Try, nestleder Henrik Hildre fra Storyhouse Egmont, Karen Fonk fra Knowit Experience på kategorien teknologi og design, Christian Bernt fra WAL på medier, Espen Bjerke Larsen fra TV 2 på innhold og Elise Apall fra Anti på reklame. Erik Aspaas fra Schibsted Partnerstudio har vært strategigeneral.

Se medaljeoversikten for Gulltaggen 2025 her:

Byrå Gull Sølv Bronse Total
TRY3249
ANTI2103
WAL1113
Publicis1102
Tante Randi1012
Los & Co1001
Cobrief1001
POL0112
Unfold0112
Spoon0101
Stem Agency0101
Anorak0022

Powered by Labrador CMS