Slik forsvarer Norge moms-politikken

Norske myndigheter peker på moms-regimene i EU når de forsvarer nullsatsen til avisene og ukepressemomsen. Se oversikten over moms-satsene i EU-landene.

Publisert Sist oppdatert

I høst ble det kjent at EFTAs overvåkingsorgan ESA i en foreløpig konklusjon fastslår at momsfritaket som norske aviser og seriøse tidsskrifter nyter godt av, er ulovlig statsstøtte. Fritaket fra 25 prosent moms for aviser og tidsskrifter utgjør rundt 1,2 milliarder kroner årlig.

Les mer: Moms-bomben vekker medie-Norge

– Ikke strengere enn i EU
Men som ventet gir ikke norske myndigheter opp den 30 år gamle moms-politikken innenfor mediesektoren uten sverdslag. I et svarbrev til ESA skriver Finansdepartementet at Norge må selv kunne bestemme om avisene skal ha momsfritak.

I brevet viser departementet til at nullsatsen på aviser har vært en del av det norske merverdiavgiftssystemet siden 1970, og at EUs avgiftsdirektiv tillater fortsatt bruk av reduserte satser, inkludert nullsatser, på en rekke vareslag. Både Danmark, Finland, Storbritannia og Belgia har nullsats på aviser, og departementet påpeker at Norge, som part i EØS-avtalen, ikke kan være underlagt strengere regler enn det EU-landene er.

Les hele brevet fra Finansdepartementet her

Les også:Vil ikke endre moms-regler

Kun Danmark og Norge forskjellsbehandler
I en oversikt over EU-landenes momspolitikk (se nedenfor) kommer det fram at det er kun Norge og EU-landet Danmark som forskjellsbehandler avisene og ukepressen. De øvrige EU-landene har like satser for de to mediekanalene. Finansdepartementet påpeker at EU-landene Storbritannia, Finland og Belgia har nullsats for aviser, men det har også ukepressen i disse tre landene. Finland har moms på løssalg av aviser og ukepresse mens det er nullmoms for abonnement.

Og det er nettopp likebehandling som er kampsaken til aktørene i den norske ukepressen, med Karen Eldbjørg Toven i Magasin- og Ukepresseforeningen i front.

Les Karen Eldbjørg Tovens innlegg om ESA, avismoms og ukepresse

Les også: Frp tar momsstriden til Stortinget

Les også: Ber ESA granske pressestøtten

Momssatser på aviser og tidsskrifter innenfor EU.

Land

Avis

Tidsskrifter

Belgia

0

0

Danmark

0

25

Finland (løssalg)

22

22

Finland (abonnement)

0

0

Frankrike

2,1

2,1

Hellas

4

4

Irland

12,5

12,5

Italia

4

4

Luxemburg

3

3

Nederland

6

6

Portugal

5

5

Spania

4

4

Storbritannia

0

0

Sverige

6

6

Tyskland

7

7

Østerrike

10

10

Powered by Labrador CMS