Abonnér på Kampanjes nyhetsbrev
Ved à klikke på «Abonnér» godtar du vår personvernerklæring.
Norges tre største utendørsaktører, Ocean Outdoor, JCDecaux og Bauer Media Outdoor har gått sammen for å samkjøre prosedyrer og etablere tydelige prinsipper om hvordan aktuelle kampanjer skal håndteres i utendørskanaler.
Veilederen kommer på plass etter at forbundet mot markedsføring av usunne næringsmidler rettet mot barn trådte i kraft for ikke lenge siden. Forbundet gir ikke detalherte føringer for praktisk gjennomføring i ulike kanaler, mener utendørsgigantene.
- Selv om vår kanal ikke blir særlig berørt av det nye forbudet, er det likevel avgjørende at vi som bransje står samlet i møte med nye reguleringer, og at vi bidrar til forutsigbarhet og ansvarlighet, sier Dennis Højland Nyegaard, administrerende direktør i Bauer Media Outdoor.
- Ved å enes om felles veileder, gjør vi det enklere for både byråer og annonsører å navigere i et nytt og komplekst landskap, fortsetter han.
De nye retningslinjene inneholder blant annet råd om å unngå bruk av visuelle virkemidler med særskilt appell til barn – som illustrerte figurer, animasjoner og profiler fra barneinnhold – samt aktiviteter og konkurranser rettet mot et ungt publikum. Det anbefales også å utvise forsiktighet med konsepter som involverer sampling eller direkte kjøpsoppfordringer.
- Vår felles innsats viser at vi tar samfunnsansvaret på alvor. Ved å etablere klare, praktiske prinsipper for hvordan det nye forbudet skal implementeres, bidrar vi til at bransjen kan fortsette å levere effektiv reklame i tråd med regelverket, sier Gisle Holst Roness, administrerende direktør i JCDecaux.
I arbeidet har aktørene også vurdert hvordan gråsoner best håndteres, og etablert interne prosesser for vurdering av materiell som kan reise spørsmål. Samtidig understrekes det at hovedansvaret for innholdet alltid ligger hos annonsør og byrå.
- Når regelverket er nytt og tolkningene fortsatt utvikler seg, er det viktig å gjøre det vi kan for å skape klarhet. Våre retningslinjer er utformet for å være et konkret verktøy i hverdagen – og de vil justeres etter hvert som departementet gir mer detaljerte føringer, sier Thomas Haave, Managing Director i Ocean Outdoor.
Gjennom dette samarbeidet ønsker JCDecaux, Ocean og Bauer Media Outdoor å bidra til at bransjen som helhet håndterer det nye regelverket med høy faglig standard, samtidig som hensynet til barn og unge ivaretas på en ansvarlig måte.