Abonnér på Kampanjes nyhetsbrev
Ved à klikke på «Abonnér» godtar du vår personvernerklæring.
KOMMENTAR
Medieomtalen av vinter-OL i forkant av mesterskapet har gått betydelig ned sammenlignet med tidligere leker. Det skyldes blant annet en dramatisk endring i norske mediehus, som har bidratt til en ny situasjon for idretten.
I redaksjonene er bemanningen lavere, tempoet høyere og arbeidsbelastningen langt større for hver enkelt journalist enn for få år siden.
Jeg jobbet selv i VG fra 2017 til 2024 og opplevde utviklingen på nært hold.I den nye mediehverdagen er det mindre tid til å utvikle egne saker som ikke er en del av det løpende nyhetsbildet.
I løpet av én arbeidsdag kan en sportsjournalist ha ansvaret for å skrive om alpint, skøyter og fotball – parallelt med at vedkommende må redigere og publisere videoklipp i mediehusets ulike kanaler. Tiden til å jobbe med egen, oppsøkende journalistikk blir mindre og mindre.
Konsekvensen er ikke at idretten og deres samarbeidspartnere har mistet sin relevans, men at terskelen for å bli synlig har blitt høyere.
I kampen om oppmerksomhet er det ikke nødvendigvis de største aktørene som vinner, men de som tar grep, jobber strategisk og forstår hvordan mediene fungerer. Ingen bør ta oppmerksomhet for gitt.
I dag må flere forbund, organisasjoner og arrangementer i større grad oppsøke mediene, forstå deres behov og jobbe strategisk med historier som har redaksjonell verdi.
I arbeidet med synligheten til Norges Skøyteforbund har vi i PR-byrået Baardsen Sport sett hva strukturert kommunikasjonsarbeid kan bety. En analyse fra Sponsor Insight for perioden mai til oktober 2025 viste en økning i medieomtale på 194 prosent, samtidig som eksponeringsverdien for sponsorene økte med 894 prosent i samme periode.
Dette er ikke et resultat av tilfeldigheter, men av langsiktig og målrettet arbeid i samspill med Skøyteforbundet.
Den nye mediehverdagen skaper utfordringer, men også store muligheter. Det gjelder også for idrettens sponsorer. Aktørene som jobber aktivt med historiefortelling og samfunnsaktuelle temaer, vil bidra til synlighet som gir verdi både for idretten, mediene og egen merkevare.
For muligheten til å få oppmerksomhet er ikke borte. Den må bare skapes på en annen måte enn tidligere.